arama

  Hacamat nedir?

  • paylaş
  • paylaş
  • Emre Emre

  Tamamlayıcı ve geleneksel tıp uygulamaları olarak SGK kapsamı altına alınan hacamat, son senelerden yaygınlaşan alternatif tıp yöntemlerinden biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Peygamber efendimiz, hacamatı ayın bazı günleri tavsiye ederdi. Bu tedavi yöntemi sayesinde, organların yenilenmesi mümkün olmaktadır. Vücudun bazı yerlerinden vakum ile kan çekilmesi yöntemine hacamat ismi verilmektedir. Hacamat nedir sorusunu, sizler için bu şekilde yanıtlayabiliriz.

  Hacamat aynı zamanda astım, tansiyon, migren gibi hastalıklara da iyi gelmektedir.

  Özellikle SGK kapsamına alındıktan sonra, daha fazla merak edilmeye başlanan bu tedavi yönteminin gerçekten faydalı olup olmadığı uzun senelerdir tartışılan bir konuydu. Peygamber Efendimizin çok sayıda hadis-i şerifinde hacamat ile kan alma hakkında bilgiler yer almaktadır. Hacamat nedir sorusu, bu nedenle çok fazla kişi tarafından merak edilen sorulardan biri haline gelmiştir. Hacamat tedavi yöntemi sayesinde, bir çok rahatsızlığınızda kurtulma şansına sahip olabilirsiniz.

  Hacamat fiyatları

  Arapça’da Emmek anlamına gelen hacamat, Deriden ufak ensizyonlardan vakum ile kan alınması olarak bilinmektedir. Genel olarak sırttan, iki omuz arasından, kafanın arka tarafından bardak ve boynuz yardımı ile kan alınır. Profesyonel olarak hacamat yapan kişiler, özel vakumlu aparatlar kullanır. Hacamat ile kan verme işlemi ise, farklı bir yöntemdir. Hacamatta deri altına birikmiş olan damarda dolaşmayan pis kanın vücuttan atılması sağlanır. Damardan verilen kan ise vücudun kullanmış olduğu temiz kandır.

  Hacamatla sadece pis kan alınmaktadır.

  Hacamat nedir sorusuna sizler için bu şekilde yanıt verebiliriz. Pek çok faydası olduğu biline bu yöntem, alternatif TIP seçeneklerinden biridir aynı zamanda SGK yöntemlerinden biri haline gelmiştir.